Cash only

17.07.2023

Tak se nám začínají množit všude možně nápisy cash only. A někde pro jistotu, aby snad nedošlo k omylu, to mají i v češtině: karty nebereme. A já chtěl jít zrovna nakupovat.

Tak musím nejdříve do banky pro tu cash, ale kolik si ji mám jenom vybrat?

Vzpomínám, jak v roce 2013, jsem šel jakýmsi pralesem z Argentiny do Brazílie, bylo velké horko a já měl ukrutnou žízeň. Pak jsem narazil na nějakou chatrč, kde se prodávali základní potraviny. No měl jsem strach, zda něco dostanu, protože sice jsem nějaké peníze měl, ale jen argentinské, nikoliv brazilské. Na můj dotaz, zda lahev vody mi dají i za ty argentinské, se na mě prodávající indiánka velmi podezřele podívala a trochu s údivem pravila: vy nemáte platební kartu? Poté jsem zase já na ní hleděl s úžasem. Kartu jsem měl, a tak si odnesl 1,5 litru potřebné vody. Samozřejmě mi vytiskla i papír o koupi. A když jsem z Brazílie odjížděl, tak jsem již všechny jejich peníze utratil, protože by mně byly k ničemu. A pak jsem v malinké pouliční trafice na zapadlém místě uviděl pohled Maracana (to je pro neznalce slavný fotbalový stadion), no to bylo něco, bez toho jsem přeci nemohl odjet. Napadlo mě, že bych mohl zkusit tu kartu, no samozřejmě žádný problém i účtenku jsem dostal. V té době u nás něco nemyslitelného a bohužel v řadě obchodů i velkých v samotném centru Prahy i dnes. Ještě vzpomínám, když jsem tam chtěl v hospodě platit hotovostí, tak se na mě celá hospoda chodila dívat jako na nějakého exota.

A teď po deseti letech mám jen hrůzu až půjdu do hospody a budu chtít platit, tak přijde číšník podívá se na mě a řekne třeba 258 korun. Ale je to správně nebo není? V lepším případě přijde s tužku a papírem, na který začne cosi psát a po vyřčení částky, papír raději hned zmačká a zahodí.

Tak teď až půjdu do hospody, tak nejdříve musím do bankomatu, na to nesmím zapomenout, to by pak byl průšvih, třeba by na mě zavolali i policii. Hlavně si však musím s sebou vzít mobil s kalkulačkou a podle jídelního lístku si předem spočítat útratu. Ale kolik stojí pivo a kolik velké a kolik malé, to na jídelním lístku není a často ani na nějaké ceduli nebo internetu. Je mi trapné se na to číšníka ptát. A pak se s ním ještě dohadovat o celkové útratě. To už bych jsem příště nemohl přijít, třeba by mně i plivli do piva. Mám se tedy raději nechat okrást?

Ale možná, že se tím i zvýší cizinecký ruch, celý svět se bude k nám jezdit dívat na to, jak to asi kdysi dávno u nich vypadalo. Díky pane Fialo, to se vám opravdu povedlo!

Jaroslav Bálek, publikováno na vaševěc.cz a idnes.cz dne 16.7.2023