Komentáře a příspěvky


Celní nebo obchodní války tady byly již snad o té doby co vzniklo clo. A to bylo již opravdu dávno. I v Bibli můžeme najít zmínku o hostině Krista u celníka Matouše. Historie celnictví má dlouhou tradici, a jeho vývoj je úzce spjat s dějinami obchodu. Mělo to svou logiku, clo kromě ochrany domácích výrobců přinášelo i příjmy do...

Čekají nás volby do evropského parlamentu. Záměrně volím titulek: Co si zvolíme, a ne Koho si zvolíme. Snad proto, že v nich možná ani tak nejde v prvé řadě o výběr osobností, ale o výběr programů, které jsou u některých kandidátů nejasné, u některých pak možná žádné.

V souvislosti se vzpomínkami na 21. srpen 1968 se zdá jako by se zapomínalo jakou úlohu v okupaci sehrálo Německo, respektive Německá demokratická republika. Tady nešlo jen o vojenskou akci o síle 35 tisíc vojáků, ale i o celkovou inicializaci tohoto zásahu.

Cash only

17.07.2023

Tak se nám začínají množit všude možně nápisy cash only. A někde pro jistotu, aby snad nedošlo k omylu, to mají i v češtině: karty nebereme. A já chtěl jít zrovna nakupovat.

Někdy se hovoří, a to nejen u nás, o slabé a neschopné vládě. Ale aby vláda mohla někomu smysluplně vládnout musí mít komu. Zjednodušené se asi dá říci jaký stát taková vláda. Tedy slabý stát slabá vláda, a naopak silný stát silná vláda.

V poslední době jako by se na nás hrnuly samé nepříjemné věci. Napadá mě například zdražení jízdného, a to i pro důchodce a studenty, a mnoho dalšího.

Obsah opatření předložených Fialovou vládou vyvolal značnou nelibost zvláště na venkově, u důchodců a nižších příjmových vrstev. U jižních temperamentních národů by pravděpodobně vyvolal stávky včetně generální, stavění barikád a zapalování ohňů.

Nyní se hodně mluví o dani z neřesti. A to většinou jako o správné věci, která má přispět ke snížení schodků státních financí. Sem se zařazuje zejména zvýšení daně z alkoholu.

Asi jak v čem a jak se to komu hodí. Mohli bychom si myslet, že třeba pro naší pravici, ale to může být mýlka. Někdy by to mohlo platit i pro levici, pokud ovšem vůbec nějaká funkční a významnější existuje.